Choroby zboża podsumowanie

Informacje:

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu:

zboża

Sprawdzone działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, albowiem wyłącznie w ten sposób możemy mieć szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - wskazane działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest wielokrotnie znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zgnilizna twardzikowa zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma de facto gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicyd. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej odporności bądź też tolerancji na newralgiczne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić uwagę na cieszący się coraz to większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma asekuracji.


Komentarze: 3


 • noavatar.png
  Oleszkiewicz2021-11-28

  Wcześniej niemal rok po ożenku pozostawili dziadkami powabnej córuni, tudzież po dwóch latkach malca.

 • noavatar.png
  Pomykała2022-05-07

  Nieustająco na incipitu czerwca zjeżdżali do nas na lato

 • noavatar.png
  Konarski2022-05-26

  Rychło poprosił Hanię o kończynę, zostawił ugoszczony z satysfakcją natomiast po ślubie wywiózł ją do Warszawy, dokąd zyskał pracę w Personelu Światowym Armia Polnego.

Copyright © 2018 Golecmasaze.pl